Тести та їх значення. Стійкість забарвлення, AS 2001.4.21, ISO 105-B02

Тести та їх значення. Стійкість забарвлення, AS 2001.4.21, ISO 105-B02

Тест на стійкість забарвлення

Вважається одним з найскладніших тестів. На тканину впливають світлом, проводячи при цьому так звані «затирання» металевим диском в сухому і у вологому стані тканини. Випробовуваний зразок порівнюється з контрольним після кожного етапу випробувань. Випробування припиняються після 3000 циклів роботи диска. Висновок робиться порівнянням отриманого після випробувань кольору із стандартною таблицею кольорів.

Нормальними показниками і за ISО, і за російськими ГОСТами є цифри в проміжку від 1 до 8, де 8 – краще.

Тест на стійкість до вицвітання

Цей тест визначає здатність тканини зберігати свій певний колір при дії світла. Будь-які натуральні і синтетичні текстильні матеріали схильні до вицвітання під впливом ультрафіолетових променів (ідентичних денному освітленню) і флуоресцентного світла.

Для об’єктивної оцінки того, в якому ступені тестовані зразки вицвітають під впливом ультрафіолетових променів, застосовуються стандартні методи. Ці тести вимагають, щоб одночасно з тестованими зразками впливу спеціальних джерел світла піддавалися і зразки шерсті блакитного кольору (так звані blue standards). Всього таких blue standards – 8 штук, вони мають зростаючу стійкість до вицвітання і пронумеровані відповідно цьому ступеню, де 1 – дуже маленька стійкість до вицвітання, а 8 – відмінна стійкість до вицвітання. Щоб досягти ступеня вицвітання стандарту №1 стандарту №2 необхідно приблизно удвічі збільшити час впливу, стандарт №3 вимагає приблизно удвічі більше часу впливу, щоб вицвісти як стандарт №2 і т.д. Якщо необхідно, можливий додатковий вплив світла для досягнення більшого ступеня стійкості до вицвітання, чим №8.

З самого початку впливу здійснюється контроль над експериментальним зразком для визначення моменту зміни в кольорі. Цей момент називається “Первинний перелом”. Як тільки він відбувся, тестований зразок порівнюється з blue standards, що знаходяться одночасно з ним під впливом світла. Оцінка “первинного перелому” вирішується визначенням того, який з blue standards вицвів в тому ж ступені, що і тестований зразок. Потім світлова дія продовжується і відстежується до тих пір, поки не буде зафіксована зміна в кольорі стандарту № 7, яка сприймається оком. Після цього, зразок знов порівнюють із стандартами і дають йому остаточну оцінку шляхом визначення того, який з blue standards вицвів в тому ж ступені, як і експериментальний. Проміжна оцінка (наприклад, 5 – 6) може бути дана, якщо ступінь вицвітання знаходиться між двома blue standards. Поширеними методами є AS 2001.4.21 і ISO-105-B02:

Тест AS 2001.4.21

Тканина за певних умов піддається дії світла лампи MBTF (ртутна лампа, лампа розжарювання з вольфрамовою ниткою, фосфорна лампа).

Одночасно світловому впливу піддаються зразки тканини блакитного кольору (blue standards). Оцінка дається шляхом порівняння рівня вицвітання тестованого зразка із стандартом зразка блакитного кольору. Наприклад, оцінка 5 означає, що характеристики вицвітання тестованого зразка найбільш близькі характеристикам стандарту зразка блакитного кольору №5.

Тест ISO 105-B02

Тканина за певних умов піддається дії світла ксенонової лампи. Одночасно світловій дії піддаються зразки тканини блакитного кольору (blue standards). Оцінка обчислюється шляхом порівняння рівня вицвітання тестованого зразка із стандартом зразка блакитного кольору.