М’які меблі. Каркас

М'які меблі. Каркас

У старі добрі часи, коли ще не було ДСП, каркас виготовляли з деревини. Використовувалися тільки тверді породи (бук, дуб, береза, клен), деревина вищої якості. Всі з’єднання ретельно проклеюються – ніяких цвяхів або скоб. Але це було – раніше … Зараз м’які меблі виготовляється у відповідності до вимог науково-технічного прогресу. Застосування нових технологій і матеріалів переслідує лише одну мету – максимально знизити собівартість виготовлення меблів. На жаль, дуже часто, за рахунок її якості.

Розглянемо сучасні технології виготовлення каркасів м’яких меблів.

Варіант 1 середній.

Каркас виготовляють з натурального дерева. Для несучої частини (на яку Ви сідаєте) використовується потужний брус перетином 40×60 і більше. Краще, якщо використовуються щільні твердолистяні породи дерева (дуб, береза, бук). Тим не менше, переважна більшість виробників використовує сосну (у 2 рази дешевше). Не завжди – вищого сорту і дуже часто – не того перетину, який потрібно.

З імпортними меблями – простіше. Виробник обов’язково вкаже цю інформацію в своєму каталозі, тому що застосування для каркаса дорожчих твердолистяних (а не хвойних) порід деревини є одним з конкурентних переваг, і мовчати про це було б просто нерозумно.

Боковини дивана можуть виготовити з, склеєних між собою, брусків деревини (клеєний брус), а можуть і по-іншому: обшити дерев’яні, не закріплені бруски картоном, прибивши їх (для того, щоб трималися) гвоздиками. Другий варіант, природно, дешевше, але гірше.

Для ненесучих частин каркаса можуть використовуватися хвойні породи деревини, оскільки ці частини не схильні до екстремальних навантажень. Як і з чого виготовлений каркас, Ви не дізнаєтесь ніколи, хіба що “розкриєте” диван.

Варіант 2 оптимальний.

Каркас виготовлений з фанери. Фанера дорожче, ніж натуральне дерево і набагато дорожче, ніж ДСП. Залежно від якості і товщини, вартість фанери складає 10 – 20 $ за м2, що істотним чином відбивається на собівартості м’яких меблів. Фанера – легкий і міцний матеріал, щодо “екологічно чистий”. При виробництві фанери листи лущеного шпону склеюють між собою з чергуванням поперечних і поздовжніх волокон. Це додає фанері максимальну міцність, вищу, ніж у дерев’яного бруса аналогічного перетину. Фанера суха і легка. У процесі виготовлення (пресування при високій температурі і тиску) з неї випаровується вся волога – фанеру ніколи не поведе і вона ніколи не розсохнеться.

Залежно від конструкції, каркас може бути виготовлений з поєднання фанери і дерев’яного бруса (несуча частина), або лише з фанери. Виняток становить тільки одна деталь каркаса 3-х місцевого дивана – нижня планка. Її довжина, як правило, складає біля 2м. А основний типорозмір фанери, прийнятий в СНД, складає 1,5 м. по довгій стороні. Навіть хороший виробник вимушений ставити в цьому місці ДСП.

Чим товщі фанера, тим вище міцність каркаса. На жаль, ціна також збільшується. Мінімальна товщина складає 12 мм. Максимальна – 25 мм. Якщо каркас виготовлений з більш товстої і дорогий фанери, Вам про це обов’язково скажуть. Високі експлуатаційні характеристики фанери дозволяють виробникам якісних м’яких меблів надавати гарантію на каркас до 10 років.

Якщо Ваша вага – більше 120 кг, має сенс звернути увагу на каркас з фанери не менше 16 мм

Дуже важливо, щоб при виготовленні каркаса використовувалася тільки просушена деревина (8% вологи). Сирий каркас буде сохнути у Вас вдома, а коли, нарешті, висохне, почне скрипіти. Добре висушений брус коштує, як мінімум, у два-три рази дорожче, ніж “сирий”. Дуже часто виробник (і не тільки вітчизняний), економить і використовує непросушені матеріали. Прикладіть долоню до відкритих частин каркаса (якщо такі знайдуться) і потримайте декілька секунд. Висушене дерево ЗАВЖДИ буде теплим на дотик (навіть взимку). І навпаки, “мокра” деревина буде холодною навіть у найспекотніші дні. Зверніть увагу на колір дерев’яних частин. Темні плями говорять про процес гниття (можливо дерево стало гнити ще до сушки). Якщо виробник повністю закрив деталі каркаса (наприклад, оббив тканиною) там, де це не було потрібно технологічним процесом (наприклад, в інших салонах в аналогічних моделях елементи каркаса не закривалися), можливо, виробник просто спробував приховати від Вас, яку деревину він використовував для каркаса . Іноді вигідніше і дешевше оббити сирі не стругані дошки тканиною, інакше просто не куплять. Більшість зарубіжних виробників повністю закривають видимі частини каркаса. Для них це – правило хорошого тону. Але, коли НАШ виробник, економлячи на тканині для задньої частини дивана (все одно буде стояти біля стіни), на механізмі (найдешевший), на якості тканини (дешева Туреччина або Китай) і навіть на скобах, раптом оббиває каркас тканиною … Напевно, правила хорошого тону тут ні при чому.

Звертайте увагу на матеріал, з якого виготовлені несучі деталі м’яких меблів. У меблевому салоні Вам зобов’язані повідомити матеріал, з якого зроблені м’які меблі . Якщо використовуються хвойні породи деревини – зверніть увагу на товщину бруса. Вона повинна вселяти Вам довіру (не менше 40мм. За несучою стороні). Звертайте увагу на наявність сучків. Вони повинні бути не більше 2 см в діаметрі і їх не повинно бути багато (сучки ослабляють жорсткість бруса). Кількість сучків і їх розмір визначають сорт деревини.

Щоб визначити матеріал каркаса – підніміть крісло ( диван може мати механізм трансформації, який значно його обважнюватиме). Якщо Вам це вдалося, отже, каркас виготовлений з фанери або натурального дерева. Меблі з каркасом з ДСП, Ви відразу відчуєте за вагою. А якщо в дивані ще і ящик для білизни … Рухати Вам такі меблі буде достатньо важко, а підняти її (без допомоги знайомих і родичів) Ви просто не зможете.

(За матеріалами журналу Міф.)